Zkouška vsakování na různých typech povrchů 3. 6. 2019 Propustnost povrchů jsme 4.4. zkoumali na Slunečním náměstí a jeho okolí (v blízkosti naší školy). Zkoumání na betonu nebylo objektivní – utěsnění pomocí modelíny se nám úplně nepodařilo. Ale jinak rozdíl v propustnosti byl znatelný. Souhrn od všech tří družstev: dlažba nepropouští tráva propouští poměrně dobře nejrychleji se voda vsákla v neudusané hlíně na záhonku pomalu se voda vsakovala v dlažbě se zatravněnými spárami Další závěry: špatná propustnost je zaviněná hlavně nadměrnou zástavbou nepropustné povrchy jsou špatné – neekologické vůči ŽP, zejména nevhodné pro lidi trpící astmatem více trávy a stromů – pak by bylo méně kaluží, nižší teploty, méně povodní Větší plochy dobře propustných povrchů zlepšují klima místa, protože po dešti na povrchu nestojí voda ve městě není takové horko zadržují prach a pyl Takže v okolí by mělo být více trávy a méně betonu! A také dětské hřiště před školou by mělo mít lepší povrch než asfalt s umělou gumou!
Mapování a analýza vodních prvků 3. 6. 2019 V okolí naší školy je velké množství vodních prvků – jednak v parku uprostřed sídliště, jednak na začátku přírodní lokality Prokopské údolí a dále tři rybníky v Jinonicích (které jsme už nezkoumali). Výsledky hodnocení 6 vodních prvků: Nepomucký rybník – velký rybník (více jak 10 x 10 m), hloubka přes 2 metry, travnaté břehy, hojně rostlin i živočichů – 16 bodů Potok, který teče do Nepomuckého rybníka – přírodní koryto, přímý tok, hojně živočichů i rostlin – 5 bodů malé jezírko – tzv. Brčálníček – přírodní břehy, střední velikost, velmi hojně života – 5 bodů Dešťová usazovací nádrž – velká betonová vodní plocha (nepřístupná – pouze pohled z dálky) – 7 bodů Meanrující potůček na začátku Prokopského údolí s množstvím života a přírodními břehy – 7 bodů Nádrž Asuán – velká vodní plocha s přírodními břehy a hojností života – 16 bodů Součtem jsme měli 61 bodů z těchto 6 vodních prvků, což je velmi vysoké číslo. Takže stav lokality v okolí Nových Butovic z hlediska dostatečnosti a kvality vodních prvků je výborný – možná jeden z nejlepších v Praze.
Posouzení kvality vody ve vodním toku nebo nádrži 3. 6. 2019 Dne 25.4. jsme zkoumali kvalitu vody v nádrži Asuán a v potoku, který se do této nádrže vlévá. Děti byly zvyklé hledat bezobratlé živočichy v září, kdy jich byl daleko hojnější počet (druhově i početně). Nyní v dubnu bylo pátrání náročnější. A další okolností bylo to, že rybník byl plný pulců, takže děti namísto zkoumání bezobratlých živočichů pozorovaly pulce a také čerstvě vylíhlá káčátka. Výsledky z potoku, který teče do nádrže Asuán. motýlice 2x, larva šídla 5x, chrostík bez schránky 1x, pijavice 1x kategorie nejvíce – bioindikátor 2 – pH 6,4 (v normě) – hodnocení zápachu: 2 – zabarvení: 1 – slabě znečištěné Výsledky z vodní nádrže Asuán: Druhy živočichů: pulec, potápník, motýlice, larva šídla, (pavouk) bioindikátor 2 – pH 6,4 (v normě) – hodnocení zápachu: 2 – zabarvení: 1 – slabě znečištěné Výsledky z jiné části potoka: Druhy živočichů: hojné zastoupení pijavic, blešivců a kamomilů bioindikátor 1 – pH: 5,2 – hodnocení zápachu: 1 – zabarvení: 2 – slabě znečištěné Závěrem lze říci, že voda v potoce byla velmi čistá, v nádrži a v potoce blízko nádrže již méně – pravděpodobně způsobené velmi horkým dubnem – rybník kvetl zelenou řasou. Vylovení živočichové Rozložené pracovní náčiní na pařezu u potoka